Białystok - stolica województwa

Białystok

 


Białystok to stolica województwa podlaskiego. Jest największym miastem regionu północno –wschodniej Polski. Nie powinno jednak nikogo to zrażać. W tym artykule spróbujemy udowodnić, że większe miasta, tu głównie Białystok też świetnie nadają się na zwiedzanie.

Rozpoczniemy od  walorów geograficznych, czyli od położenia miasta. Białystok rozpościera się w czystym ekologicznie i pełnym atrakcji turystycznych regionie. Nie bez powodu nazwano go Zielonymi Płucami Polski. Walory przyrodnicze na tym terenie opisujemy niemal w każdym z naszych artykułów. Powróćmy jednak do położenia opisywanej tu stolicy Podlasia. Białystok leży na Nizinie Północnopodlaskiej  w zachodniej części mezoregionu zwanego Wysoczyzną Białostocką. Usytuowanie nad rzeką Białą dodatkowo urozmaica jego geograficzną lokalizację. Warto również zwrócić uwagę na pobliskie sąsiedztwo innych państw – Litwy i Białorusi. Nie pozostaje to bowiem bez znaczenia dla historycznego i obecnego funkcjonowania samego miasta Białystok jak i całego regionu podlaskiego. Od wieków żyło tu wspólnie wiele różnych kultur, wyznań i narodowości. Bez wątpienia przyczyniło się to do dużej dozy tolerancji oraz przyjaznego stosunku mieszkańców. Każdy kto odwiedzi Białystok zauważa  szczerą życzliwość tutejszych ludzi.

Białystok to interesujące przyrodniczo miasto. Zaręczamy, że jego klimat w niczym nie przypomina klimatu wielkich miast. Około 32% jego powierzchni zajmują tereny zielone. Parki i skwery oraz 1779 ha lasów znajdujących się w granicach miasta tworzą specyficzny i zdrowy mikroklimat. Białystok leży w pobliskim sąsiedztwie dwóch rezerwatów przyrody oraz  Narwiańskiego Parku Narodowego

http://atrakcjepodlasia.pl/atrakcje-turystyczne/bialystok/