Synagoga Wielka

Wielka Synagoga w Tykocinie to pozostałość po istniejącej tu niegdyś licznej gminie żydowskiej. Budowla została wzniesiona na miejscu starej drewnianej bożnicy w 1642 r. Obecnie jest to Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Budynek oddaje klimat świątyni żydowskich. Wnętrze przyciąga uwagę przede wszystkim ze względu na zdobnictwo ścian. Widnieją na nich bowiem ogromne XIX – wieczne tablice z napisami w języku hebrajskim i aramejskim. Są to cytaty biblijne i teksty modlitw. Główna sala modlitewna ma wysokość 9 metrów. W jej centralnym punkcie znajduje się birma – miejsce w kształcie kwadratu z filarami, balustradą i baldachimem. Birma jest swego rodzaju amboną, z której odczytywana jest Tora. Na wschodniej ścianie sali mieści się szafa ołtarzowa – Aron ha-kodesz, która przechowuje zwoje Tory. Przykrywa ją bogato tkany, nowy, czerwony parochet – zasłona. W Wielkiej Synagodze odbywają się różne koncerty, w tym także prezentujące pieśni żydowskie.

Mała Synagoga – Dom Talmudyczny znajduje się w sąsiedztwie Dużej Synagogi. Została wybudowana pod koniec XVIII w. na planie prostokąta w stylu barokowym. Niemal doszczętnie zniszczona podczas II wojny światowej została wyremontowana w latach 70. XX w. Pierwotnie budynek mieścił szkołę religijną i stanowił dom talmudyczny. Dziś znajdują się tu bogate zbiory judaiców, a w podziemiach restauracja „Tejsza”, w której można spróbować smaków kuchni żydowskiej i regionalnej.

Zbiory Muzeum w Tykocinie liczą obecnie ok. 3800 eksponatów i są prezentacją kultury Tykocina z ostatnich dwóch stuleci.

WIELKA SYNAGOGA W TYKOCINIE, będąca siedzibą Muzeum w Tykocinie

Adres: ul. Kozia 2, 16-080 Tykocin

tel. (85) 718 16 13, tel./fax. (85) 718 16 26, kom. 509 336 597

e-mail: synagoga@muzeum.bialystok.pl

GODZINY OTWARCIA:

Muzeum w Tykocinie czynne jest dla zwiedzających codziennie (oprócz poniedziałków i dni świątecznych)

  • od 1 maja do 30 września – w godz. 10:00 – 18:00 – wtorek, środa, czwartek, piątek, sobota, niedziela
  • od 1 października do 30 kwietnia – w godz. 10:00 – 17:00 – wtorek, środa, czwartek, piątek, sobota, niedziela

Ostatnie wejście zwiedzających na wystawy odbywa się na godzinę przed zamknięciem muzeum.


W roku 2013 synagoga w Tykocinie zajęła piąte miejsce w Plebiscycie Magazynu National Travel “7 Nowych Cudów Polski”. 

 [10 metrów od VILLI REGENT / pokoje lux i apartament z widokiem na Synagogę]

http://muzeum.bialystok.pl/muzeum-w-tykocinie/